Fare Isırırsa Ne Olur?

Fare ısırırsa, bir çok farklı türü bulunan, memeli bir haşere türüdür. Dünyanın hemen hemen her yerinde görülebilir ve oldukça zeki hayvanlardır. Türkiye’de ise en sık görülen türleri tarla faresi ve ya fındık faresi diye anılan küçük boyutlarda ve kahverengi-siyah tonlarındaki türü ile daha büyük ve gri tonlarında olan lağım faresidir.

Fare Isırırsa Yapılması Gerekenler

farelerden

Fareler insanlara saldırmazlar genellikle, ancak kendilerini veya yavrularını tehdit altında hissettiklerinde veya aç kaldıklarında ısırabilirler.

Kaynak: Wikipedia

Enfekte olan farelerin ısırığından insanlara bulaşan hastalıklar arasında tifo, kuduz, leptospiroz, hantavirüs, salmonella ve diğer enfeksiyonlar yer alabilir.

Farelerin yakınında veya farelerin görüldüğü bölgelerde herhangi bir temasından kaçınılması ve eğer bir insan ısırığı meydana gelirse, enfeksiyon riskini azaltmak için hemen tıbbi yardım alınması önerilir.

Koku alma duyuları gelişmiş, hızlı hareket eden ve üreyen canlılardır. Tarla, bahçe gibi kırsal alanlarda yaygın bir şekilde görülebileceği gibi şehir hayatında da insanların yaşam alanlarına sızarak rahatlıkla onlarla birlikte yaşayabilirler. Tarlalarda ve ya ekim alanlarında bitkilere zarar verirken, bahçelerdeki çiçeklerin de köklerini tüketerek onları da talan edebilirler.

Fareler Nerelerde Yaşar?

Şehir hayatında ise genellikle kanalizasyon sistemlerinde barınır, saklanırlar ancak özellikle besin ihtiyaçlarını karşılamak için insanların ev, iş yeri gibi yaşam alanlarına sızarlar. Yaşadıkları yerler hijyenik olmadığından dolayı diğer canlılara hastalık bulaştırma ihtimalleri yüksektir. Bu nedenle fare ilaçlama konusun da bilgi sahibi olmanızda fayda vardır.

Genellikle kendilerinden küçük haşere türleriyle beslenirler ancak bunlar dışında bitkilerle ve daha bir çok şey ile beslenebilmektedirler. Keskin ön dişlerini genellikle avlarını yakalamak için kullansa da düşmanlarına karşı savunma amaçlı olarak da kullanabilmektedir. Fareler, çoğu zaman insanlardan kaçsalar da kendilerini tehlike altında hissettikleri zaman onlara saldırabilir ve onları ısırabilirler. Bu yüzden bu haşere türüne karşı fazlasıyla dikkatli yaklaşılmalıdır.

Fare ile mücadele konusunda günümüzde bir çok yöntem kullanılmaktadır. Fare kapanları ve ya yapışkanlar en çok bilinenleridir ancak çoğu zaman sonuç vermezler ve insan sağlığını tehdit edebilecek durumların oluşmasına sebep olabilirler. Bu nedenle her zaman uzman ekiplerden yardım alınmalı böcek ilaçlama ve ya haşere ilaçlama firması gibi firmalara başvurulmalıdır.

Yorum yapın