Kokusuz İlaçlama

Haşerelerle mücadelede en etkili yöntemlerden biri olan ilaçlama, kokulu ve kokusuz olmak üzere ikiye ayrılır. Kokulu, keskin bir kokuya sahip kimyasallar kullanılarak yapılırken, kokusuz işlemde ise daha hafif ve insan sağlığına daha az zararlı kimyasallar kullanılarak gerçekleştirilir.

Kokusuz İlaçlama Nedir?

Kokusuz böcek ilaçlama, jel, mikrokapsül veya su bazlı sıvı ilaçlar kullanılarak yapılan bir haşere ilaçlama yöntemidir. Bu yöntemde ilaçlar, keskin bir kokuya sahip olmadıkları için uygulama sırasında ve sonrasında herhangi bir tahliye işlemine gerek kalmadan günlük hayatınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

kokusuzilaclama
Kokusuz İlaçlama 4
fare ilaclama sirketi boceklilacla.net

Kokusuz İlaçlamanın Avantajları

Özellikle hamam böcekleri konusun da etkilidir ve birçok avantajı bulunmaktadır. Bunlardan bazıları şunlardır:

  • Rahatlık: Kullanılan ilaçlar keskin bir kokuya sahip olmadıkları için uygulama sırasında ve sonrasında evinizi veya iş yerinizi terk etmenize gerek kalmaz.
  • Güvenlik: Kokulu ilaçlara kıyasla insan sağlığına ve çevreye daha az zararlıdır. Bu nedenle, evcil hayvanınız veya küçük çocuğunuz varsa tercih etmeniz önerilir.
  • Pratiklik: Oldukça pratiktir. Uzun süren bir hazırlık gerektirmez ve uygulama sonrası herhangi bir temizlik işlemine gerek kalmaz.
  • Etkililik: Haşerelere karşı oldukça etkilidir. Doğru şekilde uygulandığında haşerelerden kalıcı olarak kurtulmanıza yardımcı olur.

Gelişen çağ koşulları ve teknolojik gelişmeler akabinde büyüyen haşere ilaçlama sektöründe en tercih edilen yöntemlerden biri olan kokusuz haşere ilaçlama diğer haşere ilaçlama yöntemlerinden daha hafif ve kamu kuruluşları, okul, hastane, fabrika vb. yaşam alanlarında kullanılması en mümkün tekniktir.

Kokusuz ilaçlama yapıldığı alanda solunum yapmak tehlikeli değildir. Fakat kokusuz ilaçlama yapıldıktan sonra açıktaki gıda maddelerimiz atılmalı ve direk temasa maruz kalan eşyalarımız yıkanmalıdır. Mekanımızda genellikle haşereyi etkisi altına alabilecek dip noktalarına uygulanan bu yöntem esnasında mekanı terk etmeye gerek yoktur.

Kokusuz haşere ilaçlama yöntemi insanları yaşam alanlarında rahatsız etmeyen ve günlük hayatlarına devam edebilecekleri, ön hazırlığın ve sonrasında bir temizliğin yapılmasına gerek duyulmayan, kolaylık sağlayan bir yöntemdir. Kokusuz ilaçlama yapıldıktan 1 hafta sonra mekanlarımızda haşere görmeye devam edebiliriz.

4 ay boyunca ilaç etkisini gösterecek ve kısa sürede sizi haşerelerden kurtaracaktır. Genellikle hamam böceği, kalorifer böceği gibi haşerelerden kurtulmak için kullanılan bu yöntem sonrası 4-5 gün ıslak temizlik yapılmaması gerekmektedir.

Haşere ile temasa dayalı bir ilaçlama şekli olduğundan kokusuz ilaçlama yapıldıktan hemen sonra mekan temizlenmemelidir. Aksi takdirde ilaç etkisini göstermez ve yok olabilir. Sıvı ilaç püskürtülerek yapılan bu yöntem Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı ve yasal bir işlemdir. Korsan haşere ilaçlama şirketleri veya yasal olmayan böcek ilaçları kullanıldığı takdirde hem kendimize hem de diğer canlılara zarar verebiliriz. Yardım aldığımız haşere ilaçlama şirketlerinin ruhsatlı olmasına dikkat etmeliyiz.

Kokusuz İlaçlama Nasıl Yapılır?

Uzman personel tarafından yapılmalıdır. Uygulama öncesinde ilaçlama yapılacak alan detaylı olarak incelenir ve haşere türüne göre uygun ilaç seçilir. Jel formunda ise haşerelerin sıklıkla dolaştığı köşelere ve yuvalara sürülür. Mikrokapsül veya sıvı ilaç ise özel püskürtücüler aracılığıyla uygulama alanına püskürtülür.

Kokusuz İlaçlama Ne Zaman Yapılmalıdır?

Haşere problemi olduğu her zaman yapılabilir. Özellikle mevsim geçişleri, haşerelerin en aktif olduğu dönemlerdir. Bu nedenle, ilkbahar ve sonbaharda önleyici olarak bu işlemi yaptırmanız önerilir.

Kokusuz İlaçlama Sonrası Yapılması Gerekenler

Uygulama yapılan alanın 24 saat boyunca havalandırılması önerilir. Bu süre zarfında yiyecek ve içeceklerin ilaçla temas etmemesi için dikkat edilmelidir. Ayrıca, uygulama alanlarda çocukların ve evcil hayvanların dolaşmasına izin verilmemelidir.

Kokusuz İlaçlama Fiyatları

Uygulama yapılacak alanın büyüklüğüne, haşere türüne ve kullanılan ilaç miktarına göre değişiklik gösterir. Fiyat teklifi almak için yetkili bir ilaçlama firmasına başvurabilirsiniz.

Yorum yapın